ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY NAUCZYCIELI WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO, PEDAGOGÓW SPECJALNYCH, TERAPEUTÓW Z DOSWIADCZENIEM W PRACY Z DZIEĆMI ZE SPEKTRUM AUTYZMU
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

HIPOTERAPIA-TERAPIA Z UDZIAŁEM KONIA

HIPOTERAPIA

Hipoterapia jest formą terapii, mającą na celu przyspieszenie powrotu do zdrowia, poprawę w zakresie sprawności psychofizycznej sensorycznie i umysłowo oraz polepszenie samopoczucia. Hipoterapia jest formą rehabilitacji psychoruchowej osób niepełnosprawnych ruchowo, sensorycznie i umysłowo. Zasadniczym elementem tej wieloprofilowej terapii jest udział w zajęciach konia oraz wykwalifikowanego hipoterapeuty, który pełni rolę przewodnika w kontakcie ze zwierzęciem, asekuruje i zapewnia bezpieczeństwo.

Podczas zajęć dziecko nie musi wykonywać ćwiczeń, ponieważ sam ruch konia wpływa rozluźniająco na spastykę u osób z podwyższonym napięciem mięśniowym oraz wzmacniająco na siłę mięśni, w przypadku ich obniżonego napięcia. Ponadto w dosiadzie jeździeckim ćwiczona jest koordynacja i równowaga, a części ciała człowieka poruszają się tak jak podczas chodu – jest to więc świetna metoda wspomagająca dzieci mające problemy z samodzielnym poruszaniem się.

 Dzieci klepią konia po łopatkach, kładą się na jego zadzie, robią młynek. Kiedy niemożliwe jest wykorzystanie leczniczego wpływu jazdy konnej, można oprzeć działania terapeutyczne na kontakcie z koniem. Dzieci dzięki relacji nawiązanej ze zwierzęciem nawiązują lepszy kontakt z innymi  a sama obecność zwierzęcia często działa na dziecko uspokajająco i relaksująco.

Hipoterapia sprawdza się jako metoda wspomagająca w terapii: zespołów neurologicznych (np. mózgowym porażenieniu dziecięcym), zespołów ortopedycznych (np. wady postawy, wady rozwojowe kończyn), zespołów genetycznych, i zaburzeń psychologicznych.

Poprzez tę formę zajęć można zrealizować wiele bardzo istotnych celów rehabilitacyjnych we wszystkich sferach rozwojowych: fizycznej, psychicznej, emocjonalnej i społecznej.

Najbardziej unikatowym rezultatem hipoterapii  jest przekazywanie wzorca chodu, co w przypadku dzieci ze znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną, które często poruszają się nieprawidłowo ze względu na wady postawy, ma szczególne znaczenie.    

 

CELE TERAPII:

- wprowadzenie do terapii elementów jazdy konnej, która daje szansę przywrócenia niepełnosprawnym dzieciom  sprawności fizycznej i psychicznej w możliwym do osiągnięcia zakresie.

- korygowanie postawy ciała

- regulowanie napięcia mięśniowego

- doskonalenie równowagi i poczucia rytmu

- poprawa  koordynacyjnych zdolności motorycznych

- usprawnianie orientacji w przestrzeni

- kształtowanie schematu własnego ciała

- stymulacja i normalizacja czucia powierzchniowego

- zwiększenia poczucia własnej wartości

- zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych

- stymulacja odbioru wrażeń zmysłowych

- usprawnianie percepcji wzrokowej i słuchowej

- stymulacja uwagi, pamięci, myślenia i mowy

- rozwijanie pozytywnych kontaktów społecznych.

- jest szczególną formą terapii dla dzieci i młodzieży z autyzmem, ze względu na ich specyficzny sposób postrzegania, reagowania i porozumiewania się

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć naszych podopiecznych podczas zajęć z hipoterapii.

 

 

 

Data dodania: 2020-09-22 08:17:55
Data edycji: 2022-10-04 19:53:04
Ilość wyświetleń: 660

Jesteśmy po to by wspierać w rozwoju Tych, których kochasz

Cytat

Partnerzy

Bądz z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej