Hipoterapia jest formą terapii, mającą na celu przyspieszenie powrotu do zdrowia, poprawę w zakresie sprawności psychofizycznej sensorycznie i umysłowo oraz polepszenie samopoczucia. Hipoterapia jest formą rehabilitacji psychoruchowej osób niepełnosprawnych ruchowo, sensorycznie i umysłowo. Zasadniczym elementem tej wieloprofilowej terapii jest udział w zajęciach konia oraz wykwalifikowanego hipoterapeuty, który pełni rolę przewodnika w kontakcie ze zwierzęciem, asekuruje i zapewnia bezpieczeństwo.
Podczas zajęć dziecko nie musi wykonywać ćwiczeń, ponieważ sam ruch konia wpływa rozluźniająco na spastykę u osób z podwyższonym napięciem mięśniowym oraz wzmacniająco na siłę mięśni, w przypadku ich obniżonego napięcia. Ponadto w dosiadzie jeździeckim ćwiczona jest koordynacja i równowaga, a części ciała człowieka poruszają się tak jak podczas chodu – jest to więc świetna metoda wspomagająca dzieci mające problemy z samodzielnym poruszaniem się.
Dzieci klepią konia po łopatkach, kładą się na jego zadzie, robią młynek. Kiedy niemożliwe jest wykorzystanie leczniczego wpływu jazdy konnej, można oprzeć działania terapeutyczne na kontakcie z koniem. Dzieci dzięki relacji nawiązanej ze zwierzęciem nawiązują lepszy kontakt z innymi a sama obecność zwierzęcia często działa na dziecko uspokajająco i relaksująco.
Hipoterapia sprawdza się jako metoda wspomagająca w terapii: zespołów neurologicznych (np. mózgowym porażenieniu dziecięcym), zespołów ortopedycznych (np. wady postawy, wady rozwojowe kończyn), zespołów genetycznych, i zaburzeń psychologicznych.
Poprzez tę formę zajęć można zrealizować wiele bardzo istotnych celów rehabilitacyjnych we wszystkich sferach rozwojowych: fizycznej, psychicznej, emocjonalnej i społecznej.
Najbardziej unikatowym rezultatem hipoterapii jest przekazywanie wzorca chodu, co w przypadku dzieci ze znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną, które często poruszają się nieprawidłowo ze względu na wady postawy, ma szczególne znaczenie.
CELE TERAPII:
- wprowadzenie do terapii elementów jazdy konnej, która daje szansę przywrócenia niepełnosprawnym dzieciom sprawności fizycznej i psychicznej w możliwym do osiągnięcia zakresie.
- korygowanie postawy ciała
- regulowanie napięcia mięśniowego
- doskonalenie równowagi i poczucia rytmu
- poprawa koordynacyjnych zdolności motorycznych
- usprawnianie orientacji w przestrzeni
- kształtowanie schematu własnego ciała
- stymulacja i normalizacja czucia powierzchniowego
- zwiększenia poczucia własnej wartości
- zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych
- stymulacja odbioru wrażeń zmysłowych
- usprawnianie percepcji wzrokowej i słuchowej
- stymulacja uwagi, pamięci, myślenia i mowy
- rozwijanie pozytywnych kontaktów społecznych.
- jest szczególną formą terapii dla dzieci i młodzieży z autyzmem, ze względu na ich specyficzny sposób postrzegania, reagowania i porozumiewania się
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć naszych podopiecznych podczas zajęć z hipoterapii.
Jesteśmy po to by wspierać w rozwoju Tych, których kochasz
43-460 Wisła
ul. Wyzwolenia 19